jak urządzić pokój dla dziecka?

Dziecięcy pokój. Jak go urządzić w 2023 roku?

Odpowiednia aranżacja pokoju dziecięcego nie należy do najprostszych zadań. Niezwykle istotne jest, aby dopasować wszelkie potrzebne akcesoria, aby pasowały do siebie i wspólnie komponowały się ze sobą. Dziecięce wnętrze musi być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Maluch powinien czuć się w nim komfortowo. Warto wiedzieć, jakie są obecnie polecane i przydatne akcesoria, a także trendy, jeśli chodzi o urządzenie pokoju dziecięcego.

Pokój dziecięcy – jakie kolory powinny dominować?

W pokoju dziecięcym zawsze jest kolorowo choćby ze względu na różnorodne zabawki. W związku z tym sam wystrój ścian powinien nieco „uciszyć” kolorowe wnętrze, aby nie dopuścić do aranżacyjnego chaosu. Inaczej może to niestety doprowadzić do nadmiernego zmęczenia dziecka, a przecież jego samopoczucie powinno być priorytetem dla każdego rodzica. Spośród licznych trendów urządzania pokoju dziecięcego w 2023 roku warto uwzględnić to, że zaleca się m.in. pastelowe kolory na ściany. Są one delikatne, poprawiają humor, jak również pobudzają do efektywnego działania. Należy jednak uważać, gdyż ich nadmiar może z kolei być męczący. Wybierając farbę do pomalowania ścian w pokoju dziecięcym niezwykle kluczowe jest to, żeby była ona przede wszystkim bezpieczna i ekologiczna. Nie może ona zawierać w swoim składzie jakichkolwiek toksycznych związków lotnych uwalniających się tuż po malowaniu.

pokój dziecięcy jakie kolory wybrać?

Podłoga w pokoju dziecięcym

Dziecko zdecydowanie najwięcej czasu spędza na podłodze w swoim pokoju. Zapewne dla każdego rodzica widok rozrzuconych zabawek to codzienność. Na podłodze rozkłada się kolejkę, buduje rozmaite budowle z klocków, a dla niektórych dzieci nawet malowanie na leżąco to coś normalnego. Bardzo ważne jest, aby posadzka w pokoju dziecięcym była wykonana z naturalnych materiałów. Obecnie większa część społeczeństwa, w tym m.in. dzieci zmagają się z różnymi alergiami. Z tego względu trendy 2023 odradzają dywany z dłuższym włosiem typu shaggy, dlatego że gromadzą one głównie roztocza i kurz.

Praktyczne meble w pokoiku dziecięcym

Zgodnie z trendami 2023, meble w pokoju dziecięcym muszą być praktyczne i dostosowane do potrzeb dziecka. To oznacza, że np. dla mniejszego dziecka najlepsze okazują się odkryte półki, z których maluch sam może wybrać sobie ulubioną zabawkę będącą w zasięgu jego wzrostu. Starsze dzieci bez problemu dadzą sobie radę z zamykanymi szafkami, gdyż mają oni mniejsze prawdopodobieństwo przybicia paluszków. Zdecydowanie zamykane półki wprowadzają dodatkowo porządek, a widok i sam nadmiar zabawek nie przytłacza tak bardzo. Obecnie są dostępne na rynku liczne regały, które można wypełnić koszami, półkami, a nawet szufladami. Bez problemu pomieszczą one w sobie ulubione zabawki dzieci.

Stolik z krzesełkami o regularnej wysokości to kolejny obecny trend w 2023 roku, który dominuje w pokoiku dziecięcym. Maluch może przy nim malować sam lub z innymi dziećmi.

Książki odgrywają ważną rolę w życiu każdego już od najmłodszych lat. Z pewnością przydatny okaże się także regał na książeczki z ulubionymi bajkami w każdym pokoju dziecięcym.

urządzenie pokoju dziecięcego w 2023 roku

Organizacja zabawek w pokoju dziecięcym

Zabawki to podstawowy element w każdym pokoju dziecięcym. Warto jednak odpowiednio je segregować, co przełoży się na większy ład panujący w pomieszczeniu. Dodatkowo, maluch szybciej znajdzie coś, co właśnie potrzebuje do zabawy. Najlepiej segregować rodzajami – samochodziki, puzzle, lalki, pluszaki, klocki itd. W trendach 2023 roku można dostrzec liczne pojemniki bądź pudełka, a nawet pufy, które są kolorowe zawierając na zewnątrz np. ulubiony motyw z bajki, natomiast w środku można umieścić zabawki. To z pewnością bardzo praktyczne rozwiązanie.

Dostępne na rynku organizery na zabawki wyróżniają się różnorodnością modeli. Niektóre z nich można montować nawet na ścianie albo suficie. Dzięki nim można nieco oszczędzić miejsca na podłodze.

Innym rozwiązaniem jest regał z szufladkami. Można w nich umieścić nie tylko ubranka, ale również zabawki dziecięce, przybory do malowania, kolorowanki itp.

Po więcej artykułów dla dzieci zapraszamy do naszego sklepu: Baby Growikar.

Przewiń do góry