kokony dla noworodków

Kokony dla noworodków – Zalety i wady

Kokony dla noworodków są najpopularniejszym rozwiązaniem wśród rodziców. Podkreśla się, że okres tuż po narodzinach bywa dla dziecka bardzo trudny. To bardzo szybki i radykalny przeskok ze środowiska, które miał jeszcze w brzuchu swojej mamy, w wielki świat. W tym ostatnim dziecko nagle spotyka się z całą paletą barw, licznymi dźwiękami, które mogą zaciekawiać, ale bywają też na pewno przerażające lub dziwne. Dodatkowo przestrzeń, w którą jakby wrzucony zostaje malec, może się wydać zbyt ogromna. Ratunkiem, który ma pomóc w tym pierwszym starciu, jest dla wielu rodziców otulacz dla noworodka. Dodatkowo reguluje on temperaturę i redukuje kolki, które bywają w tym wieku prawdziwą zmorą. Dziecko powinno w końcu by spokojniejsze i mieć lepszy sen. Niektórzy pediatrzy zalecają otulanie dziecka nawet do drugiego – trzeciego miesiąca jego życia. Uważa się jednak, że sama długość otulania dziecka jest indywidualna. Ogromną rolę będzie więc miała obserwacja prowadzona przez rodziców. Mamy do dyspozycji różne kokony dla noworodka – różnią się nie tylko zewnętrznym designem, który przecież nie jest najważniejszy, ale także materiałem z którego zostały wykonane.

kokony dla noworodka

Najczęstsze wady kokonu do spania

Kokon do spania dla noworodka spotyka się też czasami z krytyką. Przede wszystkim w trakcie owijania dziecka może dojść do wyprostowania nóżek, które w konsekwencji doprowadzić może do wady bioder. Należy mieć na uwadze, że są one u takiego malca bardzo delikatne i podatne na urazy. Potrzeba więc, aby otulacz dla noworodka pozostawiał swobodę kończyn dolnych. Dziecko, odgrodzone od tak wielkiej liczby bodźców, w końcu będzie musiało się z nimi zmierzyć po zakończeniu okresu spowijania w kokon do spania dla noworodka. Może być więc nadwrażliwe sensorycznie. Bardzo tragicznym efektem nieprawidłowego spowijania dzieci (na boku lub na brzuszku) może być nawet śmierć łóżeczkowa. Oczywiście są to skrajne i niezwykle rzadkie przypadki, ale należy przestać spowijać dzieci, które już same się obracają. Grono znacznie mniej poważnych zagrożeń związanych z użytkowaniem kokonu do spania dla noworodków stanowią trudności z jego odstawieniem, przesadna podatność na infekcje lub trudności z zachowaniem higieny choćby wtedy, gdy malcowi ulewa się. Oczywiście zalety przeważają jednak nad wadami. Kluczem do sukcesu, jak chyba zawsze, jest umiar i baczna obserwacja sytuacji przez rodziców. Tylko ona pozwala na adekwatne reakcje i właściwe wykorzystanie otulacza dla noworodków.

otulacz dla noworodka

Jaki kokon dla noworodka wybrać, aby dobrze służył dziecku?

Jaki kokon dla niemowlęcia wybrać? Na pewno nie zadowoli nas, jeśli będzie on ładny i estetycznie zaprojektowany. Musi być także bezpieczny, funkcjonalny i maksymalnie wspierać rozwój  malucha. Materiał powinien być przede wszystkim elastyczny. Umożliwi on właściwe położenie bioder, jednocześnie lekko ograniczając ruchy malca. Otulacz dla noworodka, szczególnie w okresie upalnej pogody, może być zakładany bezpośrednio na pieluszkę. Warto więc, aby materiał jego wykonania był przyjemny dla skóry i nie powodował podrażnień. Nie może też mieć żadnych ostrych szwów i wykończeń, przez które dziecko może mieć obtarcia lub ranki. Otulacz dla noworodka musi mieć również odpowiedni rozmiar.

Jeżeli szukacie Państwo sprawdzonych kokonów dla noworodków, zapraszamy do odpowiedniego działu w naszym sklepie:
Baby Growikar – Kokony Dla Noworodków

Przewiń do góry