wyprawki dla noworodka

Komplety do łóżeczka – na co zwrócić uwagę?

Komplety pościeli dla noworodka zawierające m.in. kołderkę, przydają się maluszkowi już od pierwszych chwil jego życia. Właściwie wybrane komplety do łóżeczka mogą posłużyć przez długi czas. Warto wiedzieć na co należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na tego typu produkty.

Komplety pościeli dla noworodka – rodzaje

Komplety pościeli dla noworodka są różnorodne. Najpierw rodzice muszą zdecydować się na konkretny rozmiar, a następnym kryterium do rozważenia jest grubość produktów. Spośród oferty można wybrać: albo cieplejsze, które idealnie sprawdzą się na chłodniejszą porę roku, albo całoroczne kołderki dla maluszków. Te ostatnie świetnie przydadzą się na każdą porę, niezależnie od tego czy na zewnątrz będą cieplejsze czy też chłodniejsze temperatury. Pościel musi zatem zapewniać odpowiednią temperaturę.

Poduszeczka dla niemowlaka może wyróżniać się na tle innych jako kliny. Umożliwiają one ułożenie dziecka we właściwej pozycji, dzięki czemu można ułatwić mu oddychanie. Niestety, ale maleństwa już od pierwszych miesięcy mogą zmagać się z różnymi problemami, np. z ulewaniem spowodowanym przez refluks itd.

Innym rodzajem poduszeczek na dzieci są popularne tzw. „motylki”. Ich nazwa jest adekwatna do wyglądu, gdyż kształtem przypominają one skrzydełka motylka. Rodzice najczęściej decydują się na nie, kiedy wybierają się z maleństwem na spacer po nierównym terenie. Bardzo często można spotkać już je w gondolach, kiedy najczęściej maluch śpi. „Motylki” asekurują główkę dziecka, żeby zbyt mocno nie ruszała się ona na boki. Dzięki temu maluszek może spokojnie spać podczas spaceru.

Komplet do łóżeczka zawierający poduszkę i kołdrę o wymiarach 90×120 najlepiej sprawdza się do łóżeczek 80×120 oraz 60×120. Nieco większa kołderka dla dzieci (100×130) będzie świetnie pasować do łóżka maluszka o wymiarach 80×140 bądź 70×140.

komplety pościeli dla noworodka

Komplety do łóżeczka – jakie „kryteria” muszą spełniać?

Komplety do łóżeczka muszą spełniać kilka zasadniczych cech. Warto zwrócić uwagę, aby kołderka dla niemowlaka była miękka i trwała. Najlepiej zatem kupić zupełnie nową. Komfort maluszka jest niezwykle ważny. Bogata oferta zawiera gotowe zestawy typu kołderka + poduszeczka w różnorodnych wzorach i wymiarach. Zarówno miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny są tak starannie wyselekcjonowane, że nie podrażniają nawet najbardziej delikatnej skóry maleństwa.

Kołderka oraz poduszeczka dla niemowlaka musi być przede wszystkim hypoalergiczna. Niezwykle ważny jest także uzyskany certyfikat Oeko-Tex standard 100. Potwierdza ono posiadanie Świadectwa Jakości Zdrowotnej PZH. To oznacza, iż komplet do łóżeczka charakteryzuje się najwyższą jakością wykonania, jak również bezpieczeństwem. To ostatnie wyrażenie oznacza, iż maluch nie może być narażony na działanie wszelkich zarazków. Nie bez powodu zaleca się hipoalergiczną pościel dla dzieci.

Przy dzieciach utrzymanie porządku jest bardzo ważne. Zaleca się, aby zestawy do łóżeczka prać w 60 stopniach w automatycznej pralce. Może wydawać się dziwne – jak maluszek wybrudzi pościel? Przypadków może być wiele, przykładowo choćby ulanie mleczka. Najlepiej czyścić to od razu, aby pozbyć się nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale głównie wytwarzanych i namnażanych niebezpiecznych bakterii.

Kolejnym kluczowym kryterium, które musi spełniać komplet do łóżeczka jest oczywiście jego materiał wykonania. Najbardziej zalecana jest oczywiście bawełna bez jakichkolwiek domieszek i sztucznych materiałów. Pościel dla dzieci musi być w pełni naturalna.

komplety do łóżeczka dla noworodka

Podsumowanie artykułu

W początkowym okresie życia maluszka, łóżeczko stanowi jego jedno z najważniejszych miejsc. Istotne jest, że pierwszorzędnym są ramiona mamy. W łóżeczku dziecko śpi, rozwija się poprzez nieustanne próby podnoszenia się na nóżki wspierając się o szczebelki, kiedy staje się coraz większe itp. Jednym słowem to jest wielofunkcyjne miejsce, więc należy właściwie zadbać o najważniejszy jego element, czyli o pościel. Najlepiej od razu kupić zestaw zawierający kołderkę wraz z poduszką. Oczywiste jest, iż zwykła poduszka nie przyda się od razu, jeśli dziecko tego nie potrzebuje, ale czas szybko płynie, więc nim rodzic obejrzy się, maluch już będzie mógł spać na niej. Ładnie wygląda, kiedy wchodzi ona w skład kompletu wraz z kołdrą. Warto nie zapomnieć o najważniejszych czynnikach wpływających na zakup tych produktów.

Szukasz sprawdzonych wyprawek dla noworodków? Zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem – Baby Growikar

Przewiń do góry